Alexandra Ndolo nem feltétlenül testesíti meg azt a képet, amely Magyarországon az élsportolókról kialakult. Lengyel származású édesanyja és kenyai édesapja gyermekeként 1986-ban Németországban Bayreuthban született és az elmúlt két évben családi finanszírozásban vívta ki a párizsi olimpiai indulás jogát.
Mivel európai-afrikai gyökerekkel rendelkező családban nőtt fel egy olyan országban, ahol egyikük szülő sem rendelkezett gyökerekkel, Ndolo már egészen fiatalon azzal szembesült, hogy Németországban afrikai nőnek tekintik, Kenyában azonban gyakran fehérnek nevezik. Ndolo éveken át küzdött azért, hogy elkerülje a két kultúra által megkövetelt, vagy éppenséggel elfogadott kulturális és szépség normákat.
Az európai szépségstandardhoz nem vagyok elég karcsú, míg a kenyaihoz nem vagyok eléggé gömbölyű
– idézte Ndolót a bbc.com.
Vívóként ettől még szépen bontogatta a szárnyait, 2017-ben Eb-ezüstöt, majd 2019-ben bronzot szerzett párbajtőr egyéniben, majd 2020-ban első színesbőrű sportolóként felkerült a német Playboy olimpiai címlapjára.
Ndolo mindezek után 2022-ben még vb-ezüstöt nyert Kairóban Németországnak, majd úgy döntött, hogy a párizsi olimpiai kvalifikációval már kenyai színekben próbálkozik.
A 37 éves sportolónő a kenyai hatóságoktól várt támogatást pályafutása folytatásához, de nem sokat kapott.
Elhagytam a biztonságos, erős német sporttámogatási rendszert, ahol más dolgom lényegében nem akadt, mint edzeni, a vívózsákommal kisétálni a repülőtérre, majd versenyezni. Ez merőben eltér a jelenlegi helyzetemtől, ahol 99 százalékban mindent édesanyámmal finanszírozunk. Az elmúlt években előfordult, hogy éjszakánként könnyezve azon töprengtem, hogyan éljem túl a következő hónapot
– mesélte Ndolo, aki szerény becslése szerint 50 ezer dollárt (38 700 eurót) költött a családi kasszából arra az álomra, hogy ő legyen Kenya első vívó aranyérmese.
Az éremszerzésen túl Ndolo eltökélt szándéka, hogy tartós hatást gyakoroljon a kenyai vívásra. „Szeretnék minden megyében egy-egy vívóklubot, és szeretném elérni, hogy az ország középiskoláiban és az egyetemeken is megismerkedhessenek a fiatalok a vívással” – mondta.
Ndolo aktívan részt vett a kenyai vívószövetség 2019-es alapításában is, kulcsszerepet játszott a Nairobiban már működő vívóiskolák létrehozásában.