A labdarúgás különös szerepet tölt be az olimpiai programban. Nem csak azért, mert két nappal a hivatalos megnyitó előtt már elkezdődik a torna, hanem azért is, mert ez az egyetlen csapatjáték, amelynek egészen szigorú szabályai vannak a keret benevezésekor. Az olimpiára ugyanis
Az elsőre furcsának ható szabály abból ered, hogy sokáig a többi sportághoz hasonlóan csak amatőrök vehettek részt labdarúgásban is az olimpián. Ebből következett, hogy azok az országok, amelyekben már profizmus volt, kénytelenek voltak alacsonyabb színvonalú ligák csapataiból válogatni. A rendszer általában a szocialista országoknak kedvezett, hiszen ezekben hivatalosan amatőrnek voltak beállítva a labdarúgók, de a háttérből azért kaptak fizetést a látszatállásuk miatt. Időközben létrejött a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA), ami viszont a világbajnokság presztízsét nem akarta kockáztatni, így megtartotta az olimpiai részvétellel járó korlátozásokat.
Egészen 1984-ig kellett várni, mire végül a profik is bebocsátást nyertek az olimpiára azzal a kitétellel, hogy csak olyanokat lehetett nevezni, akik nem léptek pályára világbajnokságon. Ebből négy évvel később annyi maradt, hogy az aktuális vb-szereplők nem vehettek részt az olimpián, majd 1992-ben jött a korhatáros megoldás, azt követte a három túlkoros lehetősége.
Ugyan sok szabálymódosítási ötlet fölmerült, végül érintetlen maradt az olimpiai torna keretrendszere, amelyet 1996 óta követnek a szervezők. A FIFA pedig úgy ítélte meg, ez egy tökéletes köztes torna az U17-es, U20-as és a felnőtt világbajnokságok mellett. Egyetlen új kitételt közölt 2024-ben az olimpiai bizottság, egy esetleges sérülés esetén behívhat tartalékos játékost a válogatott edzője.
Az olimpia mindenkori labdarúgó éremtáblázatát Magyarország vezette 2012-ig. Ez persze főleg az amatőrökre vonatkozó szabályok miatt volt, de így is elmondható, hogy a magyar csapat három arany-, valamint egy-egy ezüst- és bronzéremmel az egyik legsikeresebb fociválogatottnak számított. A trónról azért taszították le a mieinket, mert 1996-tól már női tornákat is rendeznek a játékokon, és a nőknél semmilyen nevezési korlát nincs a játékoskereteket illetően. Az Amerikai Egyesült Államok csapata pedig amellett, hogy a legjobbak közé tartozik, még imádja is az olimpiát, négy aranyérem mellett egy-egy ezüst- és bronzérme van, csupán egyetlen alkalommal csúszott le a dobogóról.
Sztárparádé a nőknél, üdvöskék és nagyöregek a férfiaknál
Arról hosszasan lehetne elmélkedni, vajon 23 éves korukra mennyire kell késznek lenniük a futballistáknak a nemzetközi szinthez. Ahogy a világ, úgy a labdarúgás is felgyorsult, a legerősebb bajnokságokban már 20-21 éves korukra sokszor alapemberekké válnak a játékosok. Ebből ered azonban a kapitányok dilemmája is a válogatáskor: mekkora kockázatot rejt magában, ha a csapágyasra hajtott fiatalokat a nyári pihenő helyett még az olimpián is hajszolják?
Még mindig aktuális példának mondható Pedri, a spanyol válogatottban. A középpályás előbb az FC Barcelonában verekedte be magát a felnőttek közé, majd a nemzeti csapatban, ennek köszönhetően mindössze 18 évesen összesen 52 találkozón vett részt. Ennek a brutális hajtásnak része volt a 2020-2021-es futballszezon 40 pályára lépéssel, az Európa-bajnokság, amelyen mind a hat mérkőzést végigjátszotta, majd egy hónappal később a tokiói olimpián is alig kapott pihenőt, és újabb hat találkozó került a lábába.
Az idei Európa-bajnokságon Pedri ismét megsérült (Toni Kroos rúgta le), így számára elúszott a párizsi olimpiai szereplés, de a spanyolok valószínűleg tanultak az esetéből, mert a 17 éves Lamine Yamal és a 21 éves Nico Williams is pihenőt kapott. Az Eb-győztes keretből csak az epizodista Fermin Lopez és Alex Baena utazik Franciaországba, a három túlkoros futballista pedig Ruiz Abel (Girona), Sergio Gomez (Real Sociedad) és Juan Miranda (Bologna) lesz. A spanyol válogatott Yamal nélkül is benevezte egyébként a torna legfiatalabb játékosát, Pau Cubarsí az egyetlen 2007-es születésű futballista a leadott névsorban. A sokra tartott spanyol csapat egyébként a nyitómeccsen megmutatja magát, július 24-én 15:00-kor Üzbegisztán ellen kezdi a tornát.
Ezzel egy időben mutatkozik be Argentína a B csoportban, amelyben a kétszeres Copa América-győztes, világbajnok hátvéd, Nicolás Otamendi számít húzónévnek, aki az olimpiai keretek rangidőse. Hogy milyen különbségeket hozhat az olimpiai futball, azt talán bemutatja, hogy Otamendi már 19 éves volt, amikor Cubarsí megszületett és most ugyanazon a tornán szerepelnek majd. A Manchester City csatára, Julián Álvarez a torna egyik legnagyobb sztárja, ráadásul simán besöpörheti a gólkirályi címet is, ha kijön számára a lépés. Lionel Messiről is szó volt, hogy bekerülhet a csapatba harmadik túlkorosnak, de nem vállalta már a szereplést, így taktikusan a 32 éves Gerónimo Rulli kapus kap majd lehetőséget. A nyitómeccsen nem lesz könnyű dolguk, mert a PSG sztárjával, Achraf Hakimivel érkező Marokkóval játszanak majd.
Érdemes lesz figyelni a francia csapatot is, amelynek egyrészt Thierry Henry az edzője, másrészt tele van tehetséges játékossal a keret. A Bayern München rajongói például megnézhetik – ha a Crystal Palace meccsein még nem látták volna – az új szerzemény, a 22 éves Michael Olise játékát, aki csapattársával, Jean-Philippe Matetával okozhat sok gondot a védőknek. Előttük ráadásul Alexandre Lacazette lesz az ék, így gólokban, helyzetekben aligha lesz hiány. A még mindig csak 20 éves Rayan Cherki is megmutathatja, nem csak ígéret, hanem 20 éves korára tényleg komoly támadó vált belőle, a védelemben pedig az RB Leipzigből ismert Castello Lukeba lóghat ki fölfelé.
Négy nemzet számára lesz első alkalom az idei torna,
- Guinea,
- Dominikai Köztársaság,
- Üzbegisztán
- és Ukrajna
is először szerepel az olimpián. Külön érdekesség, hogy az ukránok keretében három játékos is még a Dnyipro-1 labdarúgójaként szerepel a nevezési listán, amely gyakorlatilag megszűnt és már a Puskás Akadémia elleni Konferencia Liga-selejtezőre sem tudott kiállni.
Ezzel le is lőttük a poént, a spanyolok komoly esélyesei az olimpiának is, a kétszeres aranylabdás Alexia Putellasszal, a friss aranylabdás Aitana Bonmatival, vagy épp a vb-döntő legjobbjának választott Olga Carmonával. Történelmet írhat a női mezőny legendája, Marta is, aki 38 évesen valószínűleg utolsó nagy tornájára készül. A brazil csatár azzal már rekorder, hogy a világbajnokságok történetében a legtöbb gólig jutott egy tornán (17-ig!), de még nem nyert sem vébét, sem olimpiát, így 2024-ben lehet az első és utolsó ilyen eredménye.
Ifjú titánokból sem lesz hiány, az ausztrál válogatottban mindössze 21 évesen viseli a csapatkapitányi karszalagot a Manchester City középpályása, Mary Fowler, akinek a vb után az olimpia újabb mérföldkő lehet. Még nála is fiatalabb a kolumbiai Linda Caicedo, aki 19 évesen már a Real Madridban rúgja a bőrt, valamint a világ egyik legnagyobb ígéretének számít. Mégsem Caicedo lesz a legfiatalabb a mezőnyben, hanem a japán Toko Koga, aki 18 évesen szerepel majd a tornán, míg a rangidős a zambiai Rachael Nachula lesz, aki egy hónappal idősebb Martánál.
A férfiakhoz hasonlóan a nőknél is spanyol meccsel rajtol az olimpia (július 25-én, 17 órától Japán ellen), miközben Új-Zéland Kanadával meccsel ugyanekkor.